Pravidelný občasník originálního humoru

E-knihy: Úvod do světa elektronických knih

Author chlívek (IT pel mel ) - vydáno 22.4.2010

V roce 2010 by se toho mělo stát hodně. Bude to rok augmented reality, elektronických knih, tabletů a e-čteček, uzamčení některých novin a možná dalších věcí. Všechno to spolu tak trochu souvisí a právě na e-knižní svět je dobré se podívat trochu detailněji. Stane se tak na pokračování.


Chcete vědět více o e-knihách a e-čtečkách? V říjnu 2010 spuštěné www.bookz.cz nabízí zpravodajství, návody, tipy a triky, prostě všechno, co by se vám mohlo hodit. Na POOH.CZ se e-knižní obsah již vyskytovat nebude, byl přesunut právě na BooKZ.cz

Když o posledních vánocích Amazon oznámil, že elektronických knih se prodalo více než těch papírových, byla to něco jako malá revoluce. O pár měsíců později od Amazonu vyšlo podobné oznámení, kde se tuším říkalo, že na 3 klasické knihy se prodá pět elektronických.

Pro rok 2012 se na Amazon.com předpovídá prodej e-knih v hodnotě 2.5 miliardy dolarů. A Kindle čteček už by teď mělo být prodáno přes milion. A pokud se podíváte na další graf, tak je vidět, že zájem o elektornické knihy je. Až takový, že na e-knižním trhu před pár týdny vypukla válka o ceny, podle všeho hodně podpořená zájmem Apple o e-knihy (pro iPad), kde se do sebe pustili velikáni Amazon a Macmillian.Prodej (velkoobchodní) elektronických knížek v USA (Zdroj: IDPF)

Přidejte si k tomu objevující se "SDK" pro tvorbu knih pro Kindle i další čtečky, smlouvy Apple s vydavateli, možnost číst Amazon Kindle nabídku na Blackberry a možná vám začne vrtat  hlavou - neděje se tady něco velkého? Odpověď je asi vcelku jasná - děje. Rok 2010 bude poznamenán snahami o získání nových pozic na trhu elektronických knih.

A potvrzují to i desítky e-čteček představených na CES 2010.  Pro rok 2010 se v USA předpokládá prodej e-knih ve výši 500 milionů dolarů. V evropských zemích zhruba 4% spotřebitelů platí za elektronické knihy. Forrester Group ostatně také předpovídá velký růst.

Elektronické knihy sice papírové v dohledné době určitě nenahradí ani je nezlikvidují, ale řada lidí bude kupovat některé knihy jenom elektronicky, některé v obou podobách a některé jenom papírové. Elektronické knihy jsou skvělé na cesty i pro vzdělávání – pro vydavatele tedy mají nesporný potenciál, ať již pro vydavatele knižní, novinové či magazínové. A pokud někdo bude v roce 2010 stále tento trh ignorovat, bude v pozdějších letech litovat – ujede mu vlak.

Upozornění: Napsáno pro www.lupa.cz a tamtéž vyšlo na počátku března jako E-knihy, e-čtečky, prostě takový e-svět (1) a E-knihy, e-čtečky, prostě takový e-svět (2) 

Tags : e-book, Gutenberg.cz, e-kniha, CES, USA, Lupa.cz, Amazon, Kindle, Amazon Kindle, IDPF, Statistika, Ekonomika
Last change : 14.11.2010 11:00, Created : 22.4.2010 10:54, Published : 22.4.2010, 11471x

Komentáře pro ty z Facebooku

 

Related articlesREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích