Pravidelný občasník originálního humoru

Burson-Marsteller se pokusil umístit anti-Google materiál do USA Today (doplněno)

Author chlívek (Reklama, média,marketing) - vydáno 11.5.2011


Google a soukromí je dostatečně kontroverzní záležitost - stačí problémy,  které si Google vytvořil sám WiFi Wardrivingem v minulosti. Nebo aktuální otázky okolo záznamu informací o poloze v mobilních telefonech. PaidContent.org v PR Firm’s Attempt To Plant Anti-Google Privacy Story Backfires a MediaBistro.com v B-M Pitch on Behalf of Unnamed Client Raises Ethical Questions  ukazují na zajímavou lekci ze selhavšího PR.

Two Burson-Marsteller reps pitched USA Today, as well as two prominent privacy advocates, on the idea of a story or op-ed slamming Google’s Social Search function as harboring serious privacy violations. But USA Today reporters ultimately determined that the story being fed to them by BM was “largely untrue,” and Chris Soghoian—a privacy researcher who was pitched by BM on Friday—said that the feature doesn’t raise any privacy concerns. That’s noteworthy because Soghoian is certainly not the type who hesitates to criticize Google for its privacy practices. He rejected the pitch, tweeting: “I am quite capable of authoring my own anti-google stuff thank you.”

Chris Soghoian chtěl po Burson-Marsteller vědět, kdo je (Bursony) platí za tuto PR aktivitu a nedozvěděl se to - velmi zajímavá je i korespondence mezi Soghoianem a člověk z BM (zde). USA Today nakonec nezaváhal a o PR snahách BM vydal také článek Google deflects PR firm's attack of Gmail privacy.

Burson last week stepped up a whisper campaign to get top-tier media outlets, including USA TODAY, to run news stories and editorials about how an obscure Google Gmail feature —Social Circle— ostensibly tramples the privacy of millions of Americans and violates federal fair trade rules.

Zábavné je ale i vyjádření BM k celé kauze - prozatím nepoužívají obvyklou taktiku z Česka, tedy "stážistku", ale i tak je odpověď zábavná.

The situation that led to the USA Today story is highly unusual and does not represent standard practice at Burson-Marsteller. We regret that it was not handled well and we are reviewing it thoroughly.

MediaBistro navíc správně upozorňuje, že neochota BM identifikovat klienta ponechává veškerou blamáž na společnosti samotné. A je v přímém rozporu s etickým kodexem PR agentur.

DODATEK 18:40 - 12.5.2011

Za snahou umístit anti-Google materiál do médií je Facebook - viz Za anti-Google PR stojí Facebook, pokus nevyšel, obrací se proti Facebooku.

Burson-Marsteller blamáž dává jednoznačně na Facebook -  je velmi zajímavé vidět jak jedna z největší PR agentur odstřelila jednoho ze svých největších klientů - viz PR FIRM: Facebook Asked Us To Do Something Sleazy And We Never Should Have Done It.

[T]his was not at all standard operating procedure and is against our policies, and the assignment on those terms should have been declined.

a ještě

Now that Facebook has come forward, we can confirm that we undertook an assignment for that client.

The client requested that its name be withheld on the grounds that it was merely asking to bring publicly available information to light and such information could then be independently and easily replicated by any media.  Any information brought to media attention raised fair questions, was in the public domain, and was in any event for the media to verify through independent sources.

Whatever the rationale, this was not at all standard operating procedure and is against our policies, and the assignment on those terms should have been declined. When talking to the media, we need to adhere to strict standards of transparency about clients, and this incident underscores the absolute importance of that principle.

DODATEK - 15.5.2011

Burson-Marsteller nezvládá krizovou komunikaci na Facebooku

není vlastně ani tak překvapující ani šokující. Co může vyvolat cenzura jednoho příspěvku na Facebook Page je ale hodně poučené - krizová komunikace v praxi.

Tags : PR, Burston Marsteller, Google.com, Soukromí, Žurnalistika, USA Today, Šlendrián
Last change : 15.5.2011 11:15, Created : 11.5.2011 18:02, Published : 11.5.2011, 8211x

Komentáře pro ty z Facebooku

 

Related articlesREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích